Litografie je jednou z grafických technik, kterou umělec rozmnoží své dílo ručním řemeslným postupem na předem stanovený počet exemplářů.
Kamenotisk (litografie) je tiskovou technikou, vynalezenou roku 1798. Jejím základem je jemně vyhlazený kámen, speciální druh vápence. Na jeho povrch se ručně mastnou tuší přenese kresba obrazu. Namaštěná místa přijímají mastnou tiskovou barvu, jde tedy o tzv. tisknoucí místa. Místa netisknoucí se navlhčí vodou, aby barvu nepřijímala. Kamenná deska bývá přes 10 cm silná a váží i přes 100 kg. Před každým naválením barvou a před tiskem se vždy kámen navlhčí a následuje přímý tisk na papír. Tento proces se pro každý list opakuje. Kresba je na kameni zrcadlově obrácená. Barevná litografie vzniká soutiskem – grafik po vytištění první barvy kresbu na kameni zbrousí, nakreslí další barvu a proces se opakuje tolikrát, kolik barev má výsledný obraz. Litografii již nelze později dotisknout a tak se daný počet vytištěných listů stává originály.
Z nejvýznamnějších českých umělců, kteří se u nás věnovali či věnují litografii, jmenujme například Kamila Lhotáka, Františka Grosse, Adolfa Borna, Jiřího Šalamouna, Jiřího Načeradského Václava Bláhu, Tomáše Bíma, Jiřího Slívu, Petra Ptáčka, Martina Salajku, Jana Gemrota, Lucii Skřivánkovou a mnoho dalších